Pasowanie na czytelnika to oficjalne  przyjęcie do grona użytkowników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów oraz ich bliskich do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

Uczniowie samsonowskiej „Zerówki” w rocznicę pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki złożyli uroczyste przyrzeczenie w obecności wicewójta Stanisława Stępnia, dyrektor ZSPiP w Samsonowie Doroty Chmielewskiej. Dzieci zgodnie obiecały, że książeczki będą kochać i szanować, a dyrektor biblioteki Anna Kapciak dokonała pasowania każdego ucznia ogromną, kolorową zakładką. Pasowanie poprzedziła część artystyczna przygotowana przez wychowawczynię Wiolettę Cedzyńską-Jędrzejczyk. Dzieci w recytowanych wierszach pięknie podkreśliły rolę książki w ich życiu. Taniec „Różowa Pantera” w choreografii Katarzyny Klusek – nauczycielki rytmiki - zachwycił wszystkich i brawom nie było końca. Wicewójt Stanisław Stępień wręczył pamiątkowe dyplomy, które będą przypominać o tym uroczystym wydarzeniu. Każdy maluch odebrał też swoją wyprawkę czytelniczą w ramach akcji „Książka na start”, kartę Małego Czytelnika, a Rada Rodziców ufundowała słodką niespodziankę.

Po zakończonych uroczystościach dzieci energicznie ruszyły do bibliotecznej wypożyczalni,
w której wyszukały wiele interesujących ich książeczek. Mamy nadzieję, że w myśl znanego przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” rodzice z chęcią będą czytać swoim pociechom. Wspólne czytanie z pewnością będzie procentować w przyszłości. Rozwija umysł, język, wyobraźnię
i wzbogaca słownictwo, uczy empatii, dostarcza pozytywnych wzorców. Przenosi dziecko do krainy fantazji, uspokaja i wycisza.  Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie.