Jesienią w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie i Fili w Zagnańsku rusza projekt: „Samsonowska Jesień Literacka”. Będzie to prawdziwe święto dla miłośników książek, którego organizację umożliwiła nam otrzymana dotacja z Fundacji PZU.

Projekt jakiego u nas jeszcze nie było. Cykl spotkań ze znanymi i lubianymi pisarzami, którzy spotkają się z Czytelnikami naszej Biblioteki. Program ma za zadanie wyrównanie szans i ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom gminy. Jego istotą jest kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań użytkowników, szerzenie nawyku sięgania po książkę. Projekt napisany został z myślą o Czytelnikach z każdej grupy wiekowej, począwszy od najmłodszych poprzez młodzież i osoby dorosłe. Młodzi ludzie będą mieli okazję od podszewki poznać pracę ilustratora i sami wcielą się w jego rolę samodzielnie wykonując ilustrację. Warsztaty z ilustratorem i autorem adresowane będą do najmłodszych odbiorców, spotkania autorskie dla dzieci do uczniów 10-13 lat i dla młodzieży 14-16 lat. Osoby dorosłe będą miały okazję spotkać się ze wspaniałymi polskimi pisarzami, jak również z lokalnym poetą i pisarzem.
Uczestnicy Projektu bez ponoszenia żadnych kosztów spotkają się ze znaną osobą, a po części oficjalnej będą mogli porozmawiać i zadać pytanie, zdobyć autograf. O terminach i godzinach spotkań będziemy informować na bieżąco m.in. na naszej stronie internetowej www.gbp-samsonow.pl i profilu na facebooku (/biblioteka.samsonow/).
W 2019 r. Biblioteka realizowała projekt dla dzieci w wieku 4-6 lat pt. „Bajkomat”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców gminy Zagnańsk. Wierzymy, że kolejne zadanie realizowane dzięki Fundacji PZU przyczyni się do wzrostu wypożyczeń utworów autorstwa naszych zaproszonych gości. Mieszkańców zachęcimy do częstszego kontaktu z książką, a ich czytanie i udział w spotkaniach autorskich stanie się atrakcyjną oraz godną do naśladowania formą spędzania wolnego czasu.