Pierwsze w 2020 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Samsonowie  spędziłyśmy z literaturą czeską. Wywołujący uśmiech tytuł książki Mariusza Szczygła „Laska nebeska”   nawiązuje do klimatu reportaży,  które przybliżają nam tematy ważne dla Czechów, ale z przymrużeniem oka.

Różne mamy skojarzenia z kulturą czeską: Praga, Helena Vondrackova i Karel Gott, wojak Szwejk, piwo, Vaclav Havel, Bohumił Hrabal. Warto wiedzieć, że o tym   niewielkim kraju  już  Adam Mickiewicz powiedział: „To naród filologów”. Współcześnie Czesi czytają najwięcej w Europie, 80% społeczeństwa to aktywni czytelnicy. W czeskim domu średnia liczba książek to 246.

Następne spotkanie 19 lutego poświęcone będzie książce Nicka Jansa „Wilk zwany Romeo”.

Chętnych do uczestniczenia w spotkaniach klubu czytelniczego w 2020 roku zapraszamy do biblioteki po odbiór książki.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki